Quantcast
Channel: FOGORVOS/Dentist Szigetvár - Hungary » gyökércsatorna
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Gyökércsúcscsonkolás – tartsuk meg azt a fogat!

$
0
0
Gyökércsúcscsonkolás röntgenfelvétele

Gyökércsúcscsonkolás röntgenfelvétele

Szerencsére a mai fogorvostudomány már nagyon sokat fejlődött ahhoz, hogy kritikus esetekben is megtarthassuk a veszni látszó fogat.

A gyökércsúcscsonkolás egy olyan szájsebészeti beavatkozás, mely során a gyökércsúcsnál található gyulladásos szövetet eltávolítjuk. A beavatkozás során a gyökércsúcsból is eltávolítunk egy részt, mivel az itt található gyökércsatorna-elágazódásokban megtelepedett baktériumok a gyulladást újraindítanák.

A beavatkozást általában helyi érzéstelenítésben végezzük, amikor egy kis ablakot képezünk az állcsonton, amelyen keresztül a gyulladt szöveteket eltávolítjuk, a fogat pedig egy jól záró gyökértöméssel látjuk el.

Gyökércsúcscsonkolást csak akkor végzünk, ha a beavatkozás után a fog gyökerének kétharmada ép szövetben marad. A beavatkozás a következő esetekben szükséges:

  • ha a gyökérkezelés nem kivitelezhető (görbe gyökerek, szűk gyökércsatornák, a gyökércsatorna átjárhatatlansága, becementezett gyökércsapos fogmű, beletört endodonciás tű, ha álutat képeztek egy korábbi beavatkozás során)
  • ha a konzervatív gyökérkezelés nem járt sikerrel
  • az állcsontok törése esetén, ha a törésvonal a gyökér csúcsi egyharmadán halad át
  • gócbetegség esetén, mert kisebb a bakteriális szóródás esélye, mint a gyökérkezelés esetén

A beavatkozást általában a gyulladás nyugalmi fázisában végezzük, mivel ilyenkor kisebb a baktériumok szétszórásának az esélye. A gyökércsatorna tágítását általában a műtét előtt elvégezzük, csökkentve a műtéti időt. Ha a csatornát ki tudjuk szárítani, a gyökértömést is el lehet végezni.

Az érzéstelenítés hatása alatt egy metszést végzünk a szájban a csonthártyát is átvágva, melyet speciális műszerekkel lefejtünk a csontról. A gyökércsúcs irányában lévő csontot fiziológiás oldattal történő hűtés mellett átfúrjuk. A gyulladás kiterjedésének megfelelően a gyökeret ferdén lemetsszük és a gyulladásos szövettel együtt eltávolítjuk. Ha a folyamat heveny fázisban van, a körülötte lévő csont felpuhult és nem lehet egy darabban eltávolítani., ilyenkor a felpuhult csontot is kikaparjuk.

A következő, egyben legfontosabb fázisban a megfelelő gyökértömést készítjük el.

A beavatkozás után enyhe fájdalom és duzzadás észlelhető. Ezért 2-3 napig hidegvizes borogatást szoktunk  javasolni, valamint fertőtlenítő oldattal való öblögetést, folyékony, puha étrendet.  A seb véglegesen 6-12 hónap alatt gyógyul.

Kérjen időpontot!


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Latest Images

Trending Articles